Naujienos
Naujakurys: būstą pirkti geriau, nei nuomotis
2009-04-21
Respublika, Pastogė
 
Dar prieš metus buvo stebimasi, kam švaistyti pinigus buto nuomai, kai tiek pat gali mokėti bankui už nuosavą. Dabar į už paskolas įsigijusius naujus būstus dažnai žiūrima su užuojauta. Juk krizė. Bet štai su pardavimais dirbantis Artūras Bobinas (24 m.) džiaugiasi dabar įsigijęs butą, dėl to visai nesigaili ir tvirtai įsitikinęs, kad pirkti būstą vis dar apsimoka labiau, nei jį nuomuoti.
-Spaudoje vis dažniau pasirodo straipsnių apie nelaimingus naujakurius, kurie įsigijo butus nepaskaičiavę savo galimybių krizės metu. Kaip ryžotės sunkmečiu įsigyti butą?
-Pribrendau būstui: buvo pasirinkimas, būstą nuomotis ar pirkti. Nutariau, jog antrasis variantas geresnis, nes gyventi reikia, o laiko perspektyvoje tikiuosi šiuo sprendimu finansiškai išlošti. Be to, kuo jaunesnis pradėsiu mokėti įmokas už paskolą, tuo greičiau atiduosiu skolą bankui.
 
-Ekonomikos sunkmečiui dar nesimato pabaigos. Tad ar neskauda galvos dėl paskolos?
-Jei žiūrėčiau tik trumpuoju laikotarpiu, galėčiau pradėti rautis plaukus. Bet šio buto pirkimą vertinau ilgojo laikotarpio perspektyvoje. Padidėjus šeimai greičiausiai ieškosiu kiek erdvesnio būsto, todėl po kokių penkerių metų tikiuosi butą parduoti pelningai. Juk krizė amžinai nesitęs, o po kelerių metų rinka gali pakilti į tokį patį lygį kaip buvo perkant butą ar dar aukščiau. Žinoma, galiu patirti ir nuostolių, tačiau visiškai dėl to nesuku galvos, nes radau tokį dviejų kambarių būstą, kokio norėjau. Be to, vieta –  sostinės Šiaurės miestelis – taip pat idealiai tiko.
 
-Ar teko ko nors atsisakyti arba pradėti taupyti norint laiku mokėti paskolą?
-Tiesą pasakius, dabar mokėti bankui man reikia mažiau nei tektų nuomojantis. Tad kol kas dėl paskolos nereikėjo ko nors atsisakyti ar griebtis taupymo. Žinoma, ateityje viskas gali keistis, nes paskolą esu pasėmęs 40 metų. Tačiau kaip ir daugelis tikiuosi ją išsimokėti per 15 metų. Kita vertus, įsigijau kokybišką naujos statybos būstą, netoli centro, todėl tikėtina, kad jo vertė augs.
 
-Nekilnojamojo turto rinka dabar siūlo galybę variantų ir visaip vilioja. Kaip išsirinkote butą?
- Kurį laiką stebėjau nekilnojamojo turto rinką Šiaurės miestelyje, nes ten gyvena mano šeima ir daug pažįstamų. Čia jaučiuosi savas. Be to, šis rajonas yra arti centro, patogu daug kur. Tad vieta lėmė išties daug. Kita vertus, patiko „North Star“ projektas, kuris Šiaurės miestelyje vienas paskutiniųjų ir pastatytas kone rajono krašte, arčiau ramios gatvelės. Buto planas praktiškas ir racionalus, todėl pačiam nereikės daryti jokių pakeitimų jį įsirengiant. Prieš pirkdamas domėjausi ir statymo kokybe – kelis kartus lankiausi statybose. Pamačiau, kad galėsiu nebesirūpinti dėl šilumos, nes namui šiltinti dedamas ne polistireno, bet akmens vatos sluoksnis.
 
-Kiek namo aplinka įtakojo sprendimą pirkti butą?
-Bent jau man namo aplinka labai daug įtakos neturėjo. Nors žinoma, sužinojęs, kad šalia bus įrengtas parkelis apsidžiaugiau. Bus ne tik maloniau gyventi, bet ir namui pridės papildomos vertės. Kita vertus, labiau sužavėjo nauji šviesoforai, kurie padės lengviau išvažiuoti iš kiemo. Taip pat domėjausi,  ar bus pakankamai aikštelių automobiliams. Juk ne naujiena, kad šeima turi jau ne vieną mašiną, bet mažiausiai dvi. Be to, dar atvyksta ir svečių.
 
-Ką patartumėte ieškantiems buto iš asmeninės patirties?
-Manau, kad tokį butą ir kuriame rajone pirkti, daugiausia nulemia ne norai, bet turimi pinigai. Tad pirmiausia reiktų įvertinti realias savo finansines galimybes ir nepersistengti. Bet ir turint  menkesnę sumą dabar galima įsigyti gerą būstą. Man labai svarbus atrodo buto planas.
 Pavyzdžiui, trijų kambarių butas gali tilpti į 65 kvadratų plotą. Svarbu kaip jis suplanuotas, nes kam gi reikalingas didelis prieškambaris, kur laikomi vien batai, arba erdvi virtuvė, jei namie bus gaminami tik pusryčiai ir lengva vakarienė.
Dar patarčiau įvertinti būsto vietą. Mano nuomone, verta labiau pataupyti ir įsigyti būstą arčiau miesto centro. Ypač naujos statybos. Štai seni daugiabučiai jau prastovėję kone pusę amžiaus, o nauji dar tik pradeda skaičiuoti savo metus. Juose nebus kiaurų stogų, nereiks papildomai šiltinti ar keisti vamzdžių. Tiesa, būsto kokybė labai priklauso ir nuo plėtotojų bendrovės. Todėl susidomėjus kokiu nors projektu verta pasidomėti įmonės reputacija, padėtimi, ankstesniais darbais ir atsiliepimais.