Naujienos
Geras miesto rajonas - patikima investicija
2009-03-28
alfa.lt
 
Prisipažinkite, ieškodami pirkti ar nuomotis butą visuomet pasižiūrite, kuriame miesto rajone jis yra. Vos užmetę akį žinome, ar tai prestižinė miesto dalis, ar bohemos atstovų mėgstamas, ar garsėjantis kriminogenine padėtimi rajonas. Štai Paryžiuje Monmartras nuo seno žinomas kaip menininkų rajonas, kuriame iki šiol galima rasti net užsilikusį vynuogyną, Lotynų kvartalas priklauso studentams ir kulinarijos gurmanams, o Mare rajone šalia telpa konservatyvūs žydai ir ekstravagantiški homoseksualų barai.
 
Miesto veidas – saviti rajonai
Unikaliais rajonais gali pasigirti ir kiti pasaulio miestai. Štai Vokietijos sostinė vis dar skirstoma į vakarų ir rytų Berlyną, turi spalvingą turkų rajoną bei stiklo daugiaaukščių getą. Dar įdomesnis yra Niujorkas. Šis niekada nemiegantis miestas skirstomas į penkis milijoninius rajonus, o šie į dar smulkesnius. Vienas jų – Manhetenas talpina ir prabangų East Side , ir juodaodžių kultūros nišą Harlemą, ir bohemišką West Village.

Vilnius taip pat nuo seno turėjo savitus rajonus. Štai pasivaikščioti po senąjį žydų miesto dalį, įsikūrusią pačioje senamiesčio širdyje, galima ir dabar nusisamdžius ekskursijų vadovą. O lenkų 1934 m. sudarytame Vilniaus žemėlapyje išskirti senieji Žvėryno, Šnipiškių, Antakalnio rajonai. Kaip atskiros gyvenvietės, vėliau sovietmečiu paverstos miegamaisiais rajonais, pažymėti Baltupiai, Pašilaičiai, Fabijoniškės, Viršuliškės ir Karoliniškės.

Augant miestui prie Vilniaus buvo prijungti artimiausi kaimai, kurių pavadinimus paveldėjo dabartiniai rajonai, didikų rezidencijų valdos, ar net medžioklės plotais. Štai vienas seniausių rajonų – Antakalnis iki 18 a. dalimis priklausė didikams Sapiegoms, Pacams, Radviloms ir Sluškoms. Tuo tarpu Žvėrynas ilgą laiką priklausė didikams Radviloms ir buvo jų medžioklės plotai. 1825 m. čia pastatytas vasarnamis, kuriame rezidavo Vilniaus generalgubernatorius, o vietovė kurį laiką buvo vadinama Aleksandrija. Net ir vienas naujausių rajonų – Šiaurės miestelis – turi pikantišku prieskoniu pagardintą istoriją. Čia sovietmečiu buvo tankų dalinio karinė bazė, nebuvo gatvių, o namai sužymėti korpusais.

Žalieji plotai – rajono patrauklumo garantas
Ne paslaptis, kad vieni miestų rajonai garsėja bloga reputacija, o kiti – ne vieną dešimtmetį išlaiko gerą vardą. Architektų sąjungos pirmininko Gintauto Blažiūno teigimu, miesto rajono patrauklumą lemia ne tik savita jo istorija, kriminogeninė situacija ar puikiai išvystyta infrastruktūra, bet ir pritaikymas prie natūralių žmogaus poreikių, kaip žalumos buvimas, namų tankumas, judėjimo laisvė ir komfortas.

„Štai Lazdynuose namai buvo sustatyti daug rečiau nei Viršuliškėse, daugiau gamtos, todėl jis ir buvo geidžiamesnis, laikomas net prestižiniu, nors nuo centro nutolęs labiau,“ - pasakojo architektas.

Planuojant naujus gyvenamųjų namų kvartalus bei rajonus numatoma ir jų padėtis reitingų lentelėje. Štai naujai iškilę gyvenamųjų namų rajonai taip pat skiriasi tankumu ir aplinkos sutvarkymu. Įdomu, kad vos 10 proc. naujų butų buvo pastatyta taip vadinamuose senuose ir gerą vardą turinčiuose Vilniaus rajonuose kaip Žvėrynas, Senamiestis, Naujamiestis ar Antakalnis. Dauguma likusiųjų miesto prieigose prie miegamųjų rajonų. Tiesa, vienintelė išimtis - Šiaurės miestelis. Šis rajonas gana arti centro, bet buvo perstatomas iš pagrindų.
Vienas populiariausių rajonų tarp naujakurių – žalias ir nuo seno mėgstamas Antakalnis. Čia, pasak architekto G. Blažiūno, žmonės įsigyja butus daug mieliau nei kituose Vilniaus miesto rajonuose, mat jis netoli centro, o paėjus kelias minutes gali atsidurti prie upės ar parke. Tad nieko nuostabaus, kad gyvenamųjų namų statybos projektus Antakalnyje įgyvendino net kelios kompanijos, kaip  UAB „Atkirta“, UAB „Eika“ ir UAB „MG Valda“. Pastaroji šį rajoną projektui „Smėlio namai“ pasirinko taip pat atsižvelgdama į  keletą faktorių.

„Antakalnyje ramu, gerai išvystyta susisiekimo infrastruktūra, gausu darželių, mokyklų, netoli senamiestis ir gražūs pušynai. Be to, tai vienas švariausių miesto rajonų, galintis dar pasigirti ir unikaliais baroko stiliaus pastatais. Tad kai nebereikia rūpintis aplinka, galima daug daugiau dėmesio skirti pačio namo statymo kokybei. Be to, gerai sutvarkyta aplinka sukuria pridėtinę vertę,“ – pasakojo įmonės „MG Valda“ atstovė Sigita Survilaitė-Mekionienė.

Bet, pasak „MG Valdos“ atstovės, ši pridėtinė vertė gali būti ir sukuriama specialiai, kaip kad Šiaurės miestelyje statant butų kompleksą „North Star“ . Nors čia jau buvo išvystyta paslaugų ir susisiekimo infrastruktūra, bet trūko žaliųjų plotų. Tad nuspręsta šalia esantį laisvą sklypą paversti jaukiu parku. Projekto „North Star“ vystytojai pusės hektaro parke sodins beržus, liepas, klevus, vilkmedžius ir pušis, kad parkas kuo labiau primintų natūralų miškelį. Šiuo projektu siekiama naujakuriams suteikti švarią ir gražią laisvalaikio oazę, o vietai – pridėtinę vertę.

Prasidėjus finansų krizei įsigyti naują būstą susigundo vis mažiau pirkėjų. Bet pasiryžusiems verta atkreipti dėmesį ne tik į kainą, bet ir į  aplinką bei rajoną. Juk jauki, saugi ir patogi aplinka vėliau tik pakels turimo nekilnojamojo turto vertę.