Naujienos
Rūmuose pasijuto didikais
2008-11-21

Lietuvos rytas, Sostinė

Įsivaizduokite: eis koridoriumi statybų projektų vadovas, žvilgtelės į vaikų pieštus svajonių kambarius ir pasisems gerų idėjų, kurias vėliau galės panaudoti įrengdamas butus. Tačiau ne tik bendrovė „MG vada“ geba statyti gražius namus – jau prieš kelis šimtmečius gyvenę talentingi architektai mokėjo kurti nuostabius pastatus.

Projektavo garsus architektas
Vilniaus Volungės pradinės mokyklos 2a klasės moksleiviai su mokytoja Birute Aleknaite praėjusią savaitę buvo nuvykę į Latviją pasigrožėti Rundalės rūmais.
Šią išvyką moksleiviams, laimėjusiems piešinių konkurse „Mano svajonių kambarys“ pirmąją vietą, dovanojo bendrovė „MG valda“.
Antrokai kelias valandas praleido XVIII amžiaus rūmuose, palakstė po parką, kurio forma primena saulę su penkiais spinduliais. Šiuos rūmus, kaip ir Sankt Peterburgo Žiemos rūmus, suprojektavo garsus italų architektas Bartolomeo Carlo Rastrelli. Gegužės 24-ąją Rundalės rūmai švenčia savo gimtadienį. Manoma, kad tą dieną prieš 272 metus pradėtas statyti didingas pastatas.
 
Į viršų – raudonu kilimu
Rundalės rūmuose muziejus įkurtas prieš trisdešimt metų. Per tą laiką jie prikelti naujam gyvenimui, surinkta daugybė vertingų eksponatų. Iš pirmo aukšto, kuriame kadaise buvo virtuvės patalpos, tarnų kambariai, sandėliai, plačiais paradiniais laiptais, užklotais raudonu kilimu, moksleiviai pakilo į antrą aukštą.
Ekskursijos vadovė sakė, kad senovėje tais laiptais lipo ir leidosi daug puošnių damų ir kilmingų ponų. Tad moksleivės įsivaizdavo, kad vilki auksu žėrinčias sukneles ir gracingai lipo laiptais, prilaikydamos menamų sijonų kraštus.
Rytiniame rūmų sparne vaikai apžiūrėjo Karūnavimo salę, Baltąją – pokylių kambarį, Auksinę – sosto kambarį, Didžiąją galeriją – banketų kambarį, valgomąjį. Centrinėje rūmų dalyje vaikai išvydo puošnius didžiūnų gyvenamuosius kambarius, žalios spalvos miegamąjį su didžiule lova. Mergaites ypač sužavėjo Rožių kambarys, kurio sienos puoštos rožinės bei sidabro spalvos gėlių girliandomis.
 
Nuo reginių raibo akys
Visos salės aukštomis lubomis dabar atrodo kaip prieš porą šimtmečių, kai ponios vilkėjo šiugždančias sukneles ir avėjo šilko siūlais siuvinėtus batelius, o jų kavalieriai mūvėjo kelnes iki kelių. Anų laikų didikų drabužiai, batai bei papuošalai eksponuojami vienoje rūmų salių. Moksleivius nustebino, kad anksčiau batus siūdavo abiem kojoms vienodus, o ne taip kaip šiais laikais – skirtingus kairiajai ir dešiniajai. Antrokai apstulbo sužinoję, kad rūmuose yra net 138 kambariai. Šiuo metu restauruoti ir lankytojams prieinami 43 kambariai ir salės. Nuo krištolinių sietynų spindesio, šilkinių sienų apmušalų margumo, senovinių paveikslų paauksuotais rėmais, brangių baldų moksleiviams raibo akys.