Naujienos
Madingas santūraus lietuvio butas
2008-09-23
Respublika, Pastogė

Kiekviena tauta unikali savo charakteriu, fizinėmis ypatybėmis, grožio suvokimu, mentalitetu bei tradicijomis, kurios atsispindi ir kuriant bei planuojant privačias gyvenamąsias erdves. Todėl interjero dizaino žinovai teigia, jog skirtingose šalyse vyrauja ir vis kitokios butų mados.

Dažniausiai specialistai pabrėžia santūrų lietuvių būdą ir palankumą grynoms, griežtoms architektūrinėms formos, tikslumui. Šiandien itin populiarus skandinaviškasis minimalizmas: didelėse erdvėse išdėstoma nedaug geometrinių formų baldų, o interjeras sudaro sterilumo, šaltumo įspūdį. Ne paslaptis, jog tautiečiai nemėgsta apvalių, vingiuotų dekoro elementų. Tuo esame panašūs į daugelį vakariečių, kurie taip pat renkasi paprastumą, vertina minimalizmą.

Skiriamės nuo rytinių šalių atstovų: jiems imponuoja įvairių formų žaismas, dažnai architektūroje naudojamos kolonos, daug dėmesio skiriama įmantriam dekorui. Iš užjūrio parvežamos, amerikietiškosios interjero tendencijos priimtinos tik mažai daliai tautiečių – juk retai kuriuose namuose vienas kambarys dekoruojamas net keleto stilių samplaikos elementais.

Harmonija aplinkoje
Siekiantiems sukurti jaukų ir harmoningą būstą nekilnojamojo turto vystymo bendrovės UAB „MG Valda“ pardavimų projektų vadovas Mantas Umbrasas rekomenduoja pirmiausia neskubėti ir pasidomėti pastatu, kuriame įrengtas butas. Jo istorija, stilistika, netgi aplinka. „Bendrąjį vidaus interjero stilių dažnai nusako išorės eksterjeras – jei namas moderniai suprojektuotas, stengiamasi ir viduje kurti modernų dizainą. Pavyzdžiui, naujame aukštos klasės sostinės gyvenamajame name „Smėlio namai“ būstą patariame rengti,„fusion“ stiliumi, kuris derės prie šiuolaikiško pastato eksterjero ir gražios, miškingos Antakalnio aplinkos“, – dėsto M. Umbrasas. „Būstui pasiūliau šiltą, jaukią namų atmosferą, kuri bus kuriama „fusion“ stiliumi. Tokiu būdu derinami šiuolaikiniai ir klasikiniai baldai, vieno ar kito stiliaus interjero detalės – nereikia apsiriboti vieno stiliaus elementais. Pavyzdžiui, vienoje erdvėje derės funkcionalūs, modernūs baldai, ištaigingi itališki šviestuvai, klasikinės užuolaidos ir natūralios, balinto ąžuolo grindys. „Fusion“ stiliaus namai lengvi, neperkrauti detalėmis, mieli ir patogūs“, – teigia dizainerė Gulnara Kotliar, sukūrusi „Smėlio namų“ pirkėjams siūlomą buto interjero dizainą. 

Harmoningai atrodo būstas atspindintis šeimininkų būdą. Skiriasi viengungio ir šeimos poreikiai gyvenamajai erdvei, todėl, pasak interjero dizainerio Manto Eidrigevičiaus, vieniši žmonės renkasi nedidelę erdvę, menkiau rūpinasi būsto aplinka, kiemu ar greta esančiais žaliaisiais plotais, kurie ypač svarbūs šeimoms. Gyvenamasis būstas taip pat turi atitikti šeimininkų būdą, atspindėti jų skonį, įpročius, temperamentą bei tradicijas. 

Anot interjero specialisto, tiek renkantis būsto vietą, tiek rengiant jo vidų, pirmiausia dera atkreipti dėmesį į funkcionalumą, ir tik po to – estetiškumą. „Juk kokia graži bebūtų užmiesčio gamta, vaizdelis pro langą, aukojantiems savo laiką ilgoms kelionėms iki miesto,  transporto kamščiuose dažnai kyla noras pasirinkti praktiškesnį būstą netoli miesto centro. Lygiai taip sprendžiami ir interjero klausimai – patogi kėdė dažniausiai nugali prieš gražiąją“, – teigia dizaineris.

Erdvių planavimas
Dabartiniai butai planuojami taip, kad kambarių skaičius jau nieko nepasako apie buto didumą. Jei norite tai sužinoti – klauskite, koks bendrasis buto plotas. Pasak UAB „MG Valda“ atstovo M. Umbraso, šiuo metu vidutiniu butu traktuojamas maždaug 50 - 60 kv. m. dydžio būstas. „Tokio dydžio būstų daugiausiai ir į šeimą orientuotame „North Star“ komplekse Šiaurės miestelyje, kur pardavinėjame nuo 36 iki 92 kv. m. dydžio butus“, – pasakoja M. Umbrasas. Tačiau kaip teigia dizaineris M. Eidrigevičius, ir vidutiniam, ir mažesniam ar didesniam būstui jau galioja Lietuvą pasiekusios, o pasaulyje jau kuris laikas vyraujančios atvirų erdvių tendencijos. „Vientisame, nesuskaidytame bute durimis atskiriamos tik privatumui užtikrinti reikalingos patalpos – miegamasis ar vonios kambarys. Kitos erdvės dalinamos į funkcines zonas“, – apie buto erdvių madas dėsto M. Eidrigevičius.

Kuriant madingą butą labai svarbu tinkamai suplanuoti funkcines erdves, kurios būtų bent dalinai atskirtos viena nuo kitos. Anot dizainerio, virtuvei ir bendrajam poilsiui skirta erdvė turėtų būti „menamai“ sudalyta. Funkcines erdves specialistas pataria atskirti įvairiomis detalėmis – stiklo pertvaromis, baldais, net skirtingai suprojektuotomis kiliminės dangos ar apšvietimo zonomis.

Pasak dizainerės G. Kotliar, funkcinės „Smėlio namų“ būsto zonos suskirstytos  remiantis patogumo principu. „Vienoje zonoje galima ruošti vakarienę ir drauge bendrauti su šeima, draugais. Gretimoje zonoje jau mėgaujamasi ramiu poilsiu žiūrint televizorių ar gurkšnojant vyną“, – apie suprojektuotas funkcines erdves pasakoja G. Kotliar.

Nekilnojamojo turto vystytojų atstovo M. Umbraso teigimu, ne mažiau svarbu tinkamai nustatyti patalpų dydžius. Jam pritaria ir dizaineris  M. Eidrigevičius, – „Nors lietuviai mėgsta sakyti, jog koridoriuje negyveną, todėl nenorį šiai patalpai skirti daug vietos, koridoriaus neverta sumažinti – per siaura patalpa vers šeimininkus bei jų  svečius stumdytis „eilėje prie batų“. Koridoriaus dydis gali siekti 5 kv. metrus. Miegamajam kambariui turėtų tekti ne mažiau 14 kv. metrų dydžio patalpa,“ – optimalų buto patalpų dydį įvardija  M. Eidrigevičius. Pasak nekilnojamojo turto vystytojos UAB „MG Valda“ atstovo, erdvės neverta gailėti ir vonios kambariui. „Specialistai ginčijasi vonią ir WC rengti kartu ar atskirai: didžiojoje dalyje „Smėlio namų“ bei „North Star“ butų numatytas vienas erdvus vonios kambarys, tačiau didesnės kvadratūros butuose iš karto suplanavome du vonios kambarius“, – dėsto vystytojų atstovas. 

Planuojant virtuvės dydį bei interjerą M. Eidrigevičius pataria įvertinti, kiek laiko žadama joje praleisti. „Mažesnių miestų gyventojai dažniau įsirenginėja dideles, erdvias virtuves, tuo tarpu didmiesčiuose virtuvės po truputį tampa tik dekoratyvine interjero detale.  Realus valgio gaminimo procesas moderniose sostinės virtuvėse taip pat vyksta retai – žmonės dažniau valgo viešose maitinimo vietose, tad ir didelė virtuvė jiems nebereikalinga“, – pastebi dizaineris.

Madingi koloritai
Anot M. Eidrigevičiaus, šiemet dominuoja balta, raudona, juoda bei violetinė spalvos. Į madą ateina mėlynojo turkio spalva, kuri pasaulį užvaldys jau ateinančiais metais, o Lietuvą gali pasiekti ir metais vėliau. Minėtos spalvos yra tarsi „ant bangos“, o mados bangos greitai keičiasi, jas veja naujos, kasmet kitokios tendencijos. Tačiau butų interjere, kaip ir kitose mados sferose nesenstančiomis ir iš mados neišeinančiomis laikomos klasikinės balta ir juoda spalvos.

Net ir laikantis pačių naujausių interjero tendencijų įrengtas butas atskleis tik pusę savo žavesio, jei jo nepuoš savitumo suteikiančios detalės, akcentai. Namie praleidžiame bene daugiausiai laiko, todėl nenuostabu, jog čia siekiame sukurti madingą ir jaukią aplinką.