Naujienos
Darbui geriausiai nuteikia saulėtas biuras
2008-01-31
Lietuvos rytas
 
Projektuojant biurų patalpas svarbu atsižvelgti į tai, kaip ten jausis žmonės. Deja, rinktis tokias patalpas, kuriose darbuotojai jaustųsi itin komfortabiliai, ne visada yra galimybių.
Šiuolaikinius biurus stengiamasi įrengti moderniai ir patogiai. Tačiau yra daug veiksnių, į kuriuos būtina atsižvelgti norint, kad patalpos aplinka darbuotojui darytų teigiamą įtaką. Aplinka biure sudaro vientisą visumą, tačiau ne visi elementai joje turi vienodą reikšmę. Kaip pagrindinius veiksnius, reikšmingus darbo kokybei, psichologai išskiria apšvietimą, sienų spalvą, galimybę kvėpuoti grynu oru ir darbo stalo padėtį.
 
Siekia kuo daugiau saulės
Naujuose verslo centrų projektuose natūralios šviesos išnaudojimo kriterijus užima vis svarbesnę vietą. Architektai kuria išradingesnes pastatų konstrukcijas, kuriose naudojama daug šviesą praleidžiančio stiklo, stengiasi, kad vienos pastatų dalys neužstotų saulės kitoms. Vilniuje jau yra keli verslo centrų projektai, kuriuose saulės šviesos išnaudojimas pabrėžiamas kaip itin svarbi pastato koncepcijos dalis. 2009 metų pirmąjį ketvirtį bendrovė „MG Valda“ Šiaurės miestelyje ketina atidaryti biurų kompleksą „North Star“. Pasak šio projekto autorių, pastatai projektuojami taip, kad būtų išnaudojama kuo daugiau saulės šviesos. „Stengėmės rasti optimalių sprendimų, leidžiančių maksimaliai išnaudoti natūralų šviesos šaltinį saulę“, – sakė „North Star“ projekto autoriai architektai Simonas Talandzevičius ir Mindaugas Leliūga. Siekdami, kad į pastatus patektų kuo daugiau šviesos, jie sumanė „dvigubą“ natūralų apšvietimą. 75 centimetrų aukštyje nuo grindų prasidedantys langai siekia 2,2 metro aukštį. Šviesa, sklindanti pro šiuos langus, yra skirta darbo vietoms apšviesti. Virš šių langų yra kiti – siauresni ir siekiantys lubas. Pro juos patenkanti dienos šviesa turėtų tolygiai pripildyti patalpų erdvę.
 
Slopina aukščio baimę
Architektų teigimu, daugiau negu pusmetriu nuo žemės pakelti langai turėtų atlikti ir dar vieną funkciją – sumažinti darbuotojams galinčią kilti aukščio baimę. Aukščio baimę turėtų mažinti tai, kad darbuotojas, stovėdamas prie lango, nemato tuštumos, todėl jaučiasi tvirčiau. Tiesa, specialistai šį biurų projektavimo aspektą vertina įvairiai. Vieni jų sako, kad stiklinės patalpų sienos gali turėti įtakos darbo kokybei, kiti į tai nekreipia jokio dėmesio. „Ypač stiprų poveikį aukščio bijantiems žmonėms daro stiklinės sienos viršutiniuose biurų pastatų aukštuose, kai tiesiog po kojomis atsiveria judrios gatvės ir miesto vaizdas. Neretai aukščio baimės kilmė yra ne psichologinė, o fizinė – ji susijusi su tam tikrais žmogaus sveikatos sutrikimais, lemiančiais prastesnę koordinaciją erdvėje. Reikia pasakyti, jog langų padėtis gali turėti įtakos darbo veiksmingumui, tačiau tik tų žmonių, kurie tikrai kenčia nuo aukščio baimės“, – aiškino psichologas Albinas Bagdonas. Žmones, bijančius aukščio, neretai išpila prakaitas važiuojant liftu, linksta kojos einant per tiltą, o kai kurie net negali stovėti balkone. Stovėdami prie lango, kuris baigiasi ties grindimis, dažnai nejaukiai pasijunta ir tie, kurių nekankina tikroji fobija.
 
Spalvos - neutralios
Kitas svarbus biuro aplinkos elementas – kokybiškai įrengta oro vėdinimo sistema. Nuolatinis gryno oro trūkumas gali būti rimtų sveikatos sutrikimų priežastis. Naujos kartos biurų vėdinimo sistemoms paprastai skiriama nemažai dėmesio. Nepaisant to, vėdinimo ir ventiliacijos įtaisai sausina orą, todėl kvėpuojant jautresniems žmonėms atsiranda nemalonus jausmas. Pagal galiojančias normas, oro apykaita vienam kubiniam patalpos metrui turi siekti 5,4 kubinio metro oro per valandą. Tiek oro užtenka normaliai žmogaus smegenų veiklai palaikyti. Pasak specialistų, geriau, kai biurų pastatų langai atsidaro. Tai kartu su standartine oro kondicionavimo sistema sudaro visapusiškai subalansuotą patalpų vėdinimą. Psichologų teigimu, ne mažiau svarbi ir biurų patalpų sienų spalva. „Biuro aplinkai geriausiai rinktis neutralią spalvą. Pernelyg ryškios spalvos gali varginti, o slopinančios, tokios kaip pilka ar melsva, gali turėti migdantį poveikį“, – sakė psichologė Dalia Nasvytienė.
 
Galimybės rinktis nėra

Nors tikriausiai visos įmonės norėtų turėti biurų patalpas, kuriose jų darbuotojai jaustųsi maksimaliai komfortabiliai, tačiau rinkoje susidariusi situacija taip pat padiktuoja savo sąlygas. „Iš esmės šiuo metu yra taip, kad kalbėti apie kažkokius didesnius reikalavimus biurams tiesiog neįmanoma. Ateina klientai ir prašo duoti bet kokias patalpas, kad tik jos būtų“, – sakė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovės „Re&Soliution“ Pardavimų departamento projektų vadovas Martynas Ivinskas. Pasak jo, nors pastaruoju metu Vilniuje kyla vis daugiau verslo centrų, tačiau biurų patalpų paklausa pasiūlą vis tiek viršija labai smarkiai. Neatrodo, kad bent artimiausiu metu situacija sostinės komercinių patalpų rinkoje pasikeistų. „Dabar sudarinėjame išankstinės nuomos sutartis. Nuomojame patalpas dar nepastatytuose verslo centruose, į kuriuos klientai galės įsikelti tik šių metų pabaigoje ar net kitais metais“, – pasakojo M.Ivinskas. Jo teigimu, nors rinktis ir nėra iš ko, tačiau neverta bijoti ir to, kad gautose biuro patalpose bus per mažai natūralios šviesos arba gryno oro. „Reikia pasakyti, kad naujuose pastatuose visų šių reikalavimų bent minimaliai yra laikomasi. O ieškoti ko nors išskirtinio neleidžia rinkos sąlygos“, – aiškino M.Ivinskas.