Naujienos
Nauja forma Lietuvos architektūroje
2008-02-19

Respublika, Pastogė
 
Šių dienų pasaulio architektus įkvepia natūralios formos ir struktūros, linkstama į paprastumą ir lengvai suvokiamą, nereikalingų elementų netrikdomą stilių, dažnai kuriamą iš funkcinių statinio dalių.

Būdingus architektūrinius sprendimus diktuoja nuolat greitėjantis gyvenimo tempas, kurio metaforišką išraišką - į dangų šaunančias tiesias linijas, formos judrumą, ekspresyvias spiralines konstrukcijas - renkasi architektai. Architektūros objektų vaizdui turi reikšmės ir medžiagų pasirinkimas. Šiuo metu Vakaruose madingos stiklo, įvairiai komponuojamos lengvos metalinės konstrukcijos, modernios sienų apdailos priemonės.

Pasaulio architektūros raidos tyrinėtojai išskiria dvi šiandienos architektūros tendencijas: viena jų pabrėžia vizualųjį statinio vaizdą, o kita, vadinamoji esmės, architektūra - kultūrinių ir žmogiškųjų vertybių išraiška. Anot architektūros specialisto Juhani Pallasmaa, pasaulio, ypač JAV, architektūra vystosi proporcingai tolstant nuo realybės.

Šiandieninės konstrukcijų galimybės daro įgyvendinamus aukščiausių užmojų projektus, todėl architektas kurdamas galvoja daugiau apie pačią formą, o ne struktūrinį jos įgyvendinimą.

Vienas konceptualiosios architektūros pavyzdžių JAV - Ajovos universiteto Levitto centro pastatas, kurio projektas sukurtas vadovaujant architektui Charlesui Gwathmey. Jo architektūriniai sprendimai paremti asimetriškų formų žaismu ir netradiciniu erdvės išdėstymu. Labai didelis dėmesys pastato projekte teiktas aplinka, vaizdams į upę, kurie atsiveria žvelgiant pro langus. Išskirtine stabilumo, modernaus gyvenimo, viešumo kaip vertybės deklaravimo koncepcija pasižymi Masačusetso institutui priklausantis "Simmons Hall" pastatas, esantis Bostone, projektuotas architekto Stepheno Holo. Šis pastatas gavo Bostono architektų draugijos apdovanojimą ir buvo pripažintas gražiausiu statiniu Bostono regione.

Anot J. Pallasmaa, kultūrinės statinio paskirties reikšmė pastebimai mažėja Vakarų Europos kultūroje. Čia vis dėlto labiau pabrėžiama forma ir jos santykis su aplinka.

 

Paprastumas - tai vertybė

Lietuvos verslo centrų projektuose yra nemažai "fasadinės architektūros" - įmantrių formų ir bereikšmio dekoro. Tokia projektavimo patirtis skverbiasi iš Rusijos arba Jungtinių Arabų Emyratų. Tačiau pastarojo meto architektūriniuose sprendimuose vis ryškesnės konceptualumo paieškos, orientacija į žmogiškuosius poreikius. Pastatai projektuojami daugiausia dėmesio kreipiant į praktinius dalykus, tikslingai panaudojant visas detales.

Pavyzdžiui, vienas iš naujosios lietuviškos architektūros pavyzdžių galėtų būti architektų  Simono Talandzevičiaus ir Mindaugo Leliūgos projektuotas daugiafunkcinis kompleksas "North Star" Vilniuje. Ties įvažiavimu į Šiaurės miestelį stovėsiantis kompleksas taps šio santūraus stiliaus komplekso pastatai prasmingai paįvairins miesto peizažą.

Kompleksą projektavę architektai pabrėžia svarbiausius kriterijus, kuriais vadovaujantis kūrybos proceso metu: minimalizmą, lengvumą ir paprastumą. Šiomis priemonėmis kuriama jauki aplinka. Projekte atsispindi skandinaviška estetika, kuri, pasak architekto M.Leliūgos, Lietuvoje įsišaknija labai pamažu.

 

Patogi erdvė ir minimalizmas

"North Star" pastatų detalės iškart patraukia dėmesį: dideli langai, pro kuriuos į pastatą patenka daugiau šviesos, patogios vidinio ir išorinio apšvietimo sistemos, paprastas planas.

"Siekėme sukurti savą erdvę, kurioje žmogus jaustųsi saugiai ir patogiai. Šis principas būdingas ir pastatų išorei: paprastos natūralios medžiagos, juodas akmuo, stiklas, medis. Stengėmės kurti harmoniją, kuri egzistuotų tarp žmogaus, statinio ir aplinkos", teigia architektas M.Leliūga.

Anot kito projekto autoriaus, Simono Talandzevičiaus, "North Star" komplekse svarbiausia išraiškingumo ir paprastumo idėja. Architektas pabrėžia, kad išskirtinis objektas turi sudominti ir įkūnyti mintį, o ne šokiruoti.

Kompleksas "North Star" įdomus ir spalviniais sprendimais, kurių pagrindinis bruožas - šviesos  ir tamsos spalvų kontrastas. Įsižiūrėjus į pastatą ir prisimerkus, sukuriamas įdomus nuostabos efektas: tamsiosios figūros akimirkai prasilenkia viena su kita. Tokiu horizontalių žaismu siekiama akcentuoti lengvumą ir praktiškumą, kuris neprieštarauja solidžiam įvaizdžiui.

Verslo centras iškart pastebimas dėl savo unikalios formos. Ekspresyvios, pasvirusios korpusų sienų plokštumos atsiveria į Ulonų ir Apkasų gatves. Apgalvotas griežtumas nesumenkina laisvos išraiškos ir savitai pateikto lengvumo įspūdžio.